بهترین تسمه تایم جک JAC چیست؟

بهترین تسمه تایم جک JAC چیست؟

یکی از سوال های اساسی خریداران تسمه تایم و کیت تایم انواع خودروهای جک این موضوع است که: بهترین تسمه تایم جک یا به عبارت کامل تر، بهترین تسمه تایم یا کیت تایم خودروهای جک مثل : جک اس5 (JAC S5) ، جک جی 5 (JAC J5) و غیره چیست؟

در این مقاله از کارنوگن، سعی بر آن است تا شما بتوانید بهترین تسمه تایم و کیت تایم را تشخیص داده و بهترین برند ممکن این قطعه حساس و مهم را در بازار ایران برای خودروی جک خود خریداری کنید.

بهترین تسمه تایم جک JAC

انواع تسمه تایم خودروهای جک (JAC)

به صورت کلی تسمه تایم تمامی خودروهای موجود در بازار ایران به 3 دسته کلی تقسیم می گردند:

  • تسمه تایم (یا کیت تایم) شرکتی ( ORGINAL )
  • تسمه تایم (یا کیت تایم) افتر مارکتی ( AFTERMARKET )
  • تسمه تایم (یا کیت تایم) متفرقه وارداتی

حال در ادامه به بررسی هر دسته و توضیح مزایا و معایب آنها می پردازیم.

تسمه تایم (یا کیت تایم) شرکتی (ORGINAL)

تسمه تایم شرکتی یا اورجینال همانطور که از نامش پیداست توسط کارخانه سازنده ی اصلی خودرو تولید و به سراسر جهان عرضه می گردد. تسمه تایم و کیت تایم شرکتی یا اورجینال خودروهای جک هم به همین معناست؛ یعنی کارخانه خودروسازی جک ( JAC MOTORS) به صورت مستقیم به تولید این محصول پرداخته و به بازارهای جهان عرضه می کند.

مزایای قطعه شرکتی به اورجینال بودن قطعه بر می گردد و گواه کیفیت بالا و افزایش طول عمر تسمه تایم است و شما با خیالی آسوده به استفاده از قطعه مد نظر خود می پردازید. از معایب آن هم می توان به قیمت بالای قطعه اشاره کرد؛ این قیمت بالا زمانی بیشتر مورد توجه قرار می گیرد که هزینه های ارسال به کشور های مختلف مثل ایران و عرضه در آن کشورها، خود به خود به قیمت قطعه اضافه می کند.

به همین دلیل است که ما همواره شاهد شکاف قیمتی بالای قطعات اورجینال و شرکتی نسبت به دیگر قطعات هستیم.

به خلاصه جدول زیر توجه کنید:

جدول توضیح تسمه تایم شرکتی (اورجینال)

بالاترین کیفیتقیمت بالابسته بندی به نام کارخانه اصلینمایندگی های مجاز کشور
طول عمر و دوام بالاشکاف قیمتی زیاد با انواع دیگر قطعاتمثلاً : JAC MOTORSفروشگاه های اینترنتی دارای مجوز
تطبیق پذیر با دیگر قطعات تسمه تایم اورجینال داری QR کد مخصوص به خود می‌باشدفروشگاه های حضوری دارای مجوز

تسمه تایم (یا کیت تایم) افتر مارکتی (AFTERMARKET)

طبیعی است که هر شخصی دوست دارد بهترین تسمه تایم جک با بهترین کیفیت ممکن را با توجه به بودجه ای که برای خرید تسمه تایم و کیت تایم خودروی جک خود در نظر گرفته، پیدا و انتخاب کند.

سوال اصلی اینجاست که آیا خرید تسمه تایم و کیت تایم شرکتی بهترین گزینه ممکن است؟ یا قطعات دیگری نیز هستند که کیفیتی تقریباً در حد قطعات اورجینال داشته و با قیمتی به مراتب مناسب تر در بازار کشورها عرضه گردند؟!

این سوال شاید ذهن شما را به تردید اندازد که چطور ممکن است که قطعه ای با کیفیتی تقریبا در حد قطعات اورجینال ولی با قیمت پایینتر به فروش برسد؟ حتماً مشکلی در این نوع قطعات است که قیمتی پایین تر دارند! در کمال تعجب باید گفت که این نوع از قطعات نه تنها از نظر کیفی مطلوب هستند بلکه قیمتی به مراتب مناسبتر از قطعات شرکتی دارند.

به این نوع از قطعات، قطعات افترمارکتی (AFTERMARKET) می گویند. معنای این نوع از قطعات چیست و چه مزایا و معایبی مخصوصاً در قطعه تسمه تایم و یا کیت تایم خودروهای جک دارند؟

با رشد و ظهور شرکت های جدید خودروسازی، رقابتی شدید در صنعت خودروی جهان شکل گرفته است و هر شرکتی سعی دارد تا با تمرکز هر چه بیشتر بر روی محصولات خود، خودروهایی با کیفیت بهتر و با قیمتی مناسبتر تولید کرده و روانه بازار کند.

این رقابت شدید بین صنایع خودروسازی باعث شده است که شرکت های خودروسازی، تولید قطعات خودروهای خود را برون سپاری کنند و به شرکت های مطرح تولید کننده قطعات بسپارند. این کار با امضای قرارداد بین شرکت خودروساز (مثل جک) و شرکت های تولید کننده مطرح قطعات صورت می گیرد.

با این راهکار هم شرکت های خودروسازی با تمرکز بیشتری به تولید و عرضه خودروهای خود می پردازند و هم قطعات آن خودرو ها توسط شرکت های تولیدکننده قطعه، به صورت تقریبی با همان کیفیت ولی با قیمتی مناسبتر به بازارهای جهانی عرضه می گردد.

برای فهم بهتر قطعات افترمارکتی به مثالی از صنعت خودروسازی داخل می پردازیم. شرکت خودروسازی ایران خودرو به ساخت انواع خودروهای داخلی مشهور است. اما آیا سوال اینجاست که این شرکت توان تولید قطعات موردنیاز خودروهای داخلی را دارد؟ قطعاً خیر. پس طی قراردادی که با شرکت ایساکو امضا کرده است، شرکت ایساکو موظف به تولید قطعات باکیفیت برای خودروهای شرکت ایران خودرو می باشد. و به نوعی قطعات ایساکو، افترمارکتی ایران خودرو محسوب می گردد.

جدول توضیح تسمه تایم افترمارکتی (AFTERMARKET)

مزایامعایبنحوه شناساییمنبع خرید
کیفیت خوب
(کمی پایینتر از نمونه اورجینال)
وجود نمونه های تقلبی در بازاررنگ بسته بندی:
قرمز، مشکی، خاکستری
فروشگاه های اینترنتی دارای مجوز
قیمت مناسب
(در مقایسه با نمونه اورجینال)
بسته بندی از مقوا ساخته شده است و خطوط لوگو کاملا واضح می‌باشدفروشگاه های حضوری دارای مجوز
دسترسی راحت تر در بازار درب کارتن توسط چسب مخصوص اورجینال پلمپ شده است که نشانی پاور گریپ برای روی پلمپ مشخص می‌باشد
طول عمر استاندارد و مناسب
(کمی پایینتر از نمونه اورجینال)

تسمه تایم ( یا کیت تایم ) متفرقه وارداتی

دسته سوم و آخر از انواع قطعات خودرو، قطعات متفرقه وارداتی است. منظور از متفرقه چیست؟ آیا این قطعات بی کیفیت هستند؟ارزش خرید این نوع از قطعات به چه میزان است؟

قطعات متفرقه وارداتی، قطعاتی هستند که معمولاً (و نه همیشه) برند خاصی ندارند و به سفارش بازرگانان و واردکننده های مختلف به کشور وارد می گردند.

کیفیت این نوع از قطعات بستگی به بازرگانان و واردکنندگان ایرانی دارد که با چه کیفیتی از مواد اولیه، سفارش خود را در کارخانجات تولید کننده قطعات خودرو در کشور چین به ثبت می رسانند. به همین دلیل درباره کیفیت و قیمت این نوع از قطعات نمی توان اظهار نظر دقیقی کرد؛ زیرا که در کیفیت و قیمت قطعات متفرقه وارداتی، نظر مستقیم طرف ایرانی شرط اول محسوب می گردد.

قطعات متفرقه واردتی خودرو، روزانه در طیف وسیعی از کیفیت و قیمت وارد کشور می گردند که بعضی از آنها دارای کیفیت و قیمت مطلوب و بعضی از آنها کیفیت و قیمت پایینی دارند و به انتخاب مصرف کننده است که کدام نوع از قطعه را انتخاب کند.

به طور کلی نمی توان گقت که تمامی قطعات متفرقه وارداتی کیفیت پایینی دارند؛ چرا که بسیاری از شرکت های بازرگانی معتبر در ایران اقدام به واردات قطعه های با کیفیت و قیمت مطلوب می کنند. اما هستند سودجویانی که مصرف کنندگان نجیب ایرانی را در دام سودجویی خود انداخته و اقدام به عرضه و فروش قطعات بی کیفیت متفرقه وارداتی می کنند.

در خلاصه که قطعات متفرقه وارداتی استاندارد مشخصی ندارند و با توجه به سلیقه و انصاف بازرگان و واردکننده ایرانی به کشور عرضه می گردند و دلیل این نابسامانی هم عدم نظارت درست و اصولی از سوی سازمان های نطارتی ذی ربط است.

جدول توضیح تسمه تایم متفرقه وارداتی

مزایامعایبنحوه شناساییمنبع خرید
قیمت مناسبتر در مقایسه با انواع دیگرکیفیت سلیقه ای و نامشخصبسته بندی های متفرقهتمامی مارکت های ایرانی
دسترسی راحت در بازارطول عمر و دوام نامعلوماطلاعات فنی نامعلوم
کیفیت و قیمت خوب
( در صورت رعایت استانداردها و انصاف بازرگانان)
بسته بندی های سلیقه ای و فاقد احراز اطلاعات مشخص
کیفیت و قیمت این قطعات سلیقه ای است و تا حدودی به انصاف و وجدان بازرگانان بر می گردد

تسمه تایم و کیت تایم متفرقه وارداتی به فراوانی در بازار ایرانی موجود هستند و در بسته بندی های مختلف و با نشان های و برندهای متفرقه عرضه و به فروش می رسند.

همانطور که گفته شد نمی توان به این نوع از تسمه تایم های متفرقه اعتماد چندانی کرد و تا آنجا که ممکن است، به خرید قطعات اورجینال و افترمارکتی تسمه تایم و کیت تایم خودروهای جک بپردازید.

بهترین برند کیت تایم جک در بازار ایران چیست؟

بهترین تسمه تایم جک یا برند تسمه تایم و کیت تایم خودروهای جک جی 5 (JAC J5)، جک اس5 (JAC S5) و غیره؛ برند پاورگریپ (POWERGRIP) می باشد.

برند پاورگریپ، برندی مطرح و جهانی در کشور چین است که حجم صادرات بسیار بالایی به کشورهای جهان من جمله قاره اروپا دارد. برند پاورگریپ به تولید انواع قطعات تایم مانند: تسمه تایم، هرزگرد تایم و سفت کن تایم برای اکثر خودروها می پردازد و به برندی شناخته شده در این صنعت تبدیل شده است.

برند پاورگریپ برای تسمه تایم و کیت تایم خودروهای جک، برندی افترمارکتی محسوب شده و دارای کیفیت بالا، قیمت مناسب و طول عمر مطلوب است. البته ناگفته نماند که بعضی از واردکنندگان به واردات قطعات تقلبی پاورگریپ روی آورده اند که شما برای تشخیص قطعات اصل پاورگریپ از متفرقه آن به راه های شناسایی که در جداول بالا گفته شد توجه فرمایید.

توصیه ما به شما مصرف کنندگان محترم آن است که تسمه تایم و کیت تایم برند پاورگریپ را با کیفیت OE (نشان بی المللی کیفیت در اروپا) خریداری نمایید.


لطفا تجربیات و نظرات خود را درباره این موضوع در بخش نظرات در پایین بیان کنید.

این نوشته برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *